Hiroaki Tanaka (1947 – 2018)

Twórca Slow joggingu

Profesor Hiroaki Tanaka z Uniwersytetu w Fukuyoce – twórca Slow Joggingu, treningu sportowego o niskiej intensywności Niko Niko („z uśmiechem”), dzięki której w wieku 50 lat ukończył maraton ze swoim życiowym rekordem 2 godzin 38 minut i 50 sekund.

Urodzony w 1947 roku, absolwent Wychowania Fizycznego na Uniwersytecie Edukacyjnym w Tokio. Jego specjalizacją jest Fizjologia Sportu, z naciskiem na leczenie i prewencję chorób cywilizacyjnych m.in. otyłości i miażdżycy, profilaktykę zdrowotną i poprawę zdrowia dzięki aktywności fizycznej.

Opracował oryginalne metody treningu wspomagające profilaktykę zdrowotną osób starszych które są wcielane w życie w wielu japońskich miejscowościach i przynoszą bardzo pozytywne rezultaty.

Profesor Tanaka w Krakowie

W 2017 roku Profesor Tanaka uczestniczył w II Międzynarodowej Konferencji Naukowej “Motoryczność Sportowa – Założenia Teoretyczne i Implikacje Praktyczne”, która odbyła się w dniach: 21–23 września 2017 roku w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Zaproszony gość wygłosił w sesji plenarnej wykład pt.”Slow jogging: naturalne bieganie dla utraty masy ciała, korzyści zdrowotnych i poprawy wyników”. Jest to drugie po książce „Slow jogging. Japoński sposób na bieganie i życie” opracowanie w języku polskim popularyzujące slow jogging w naszym kraju tym razem w ujęciu naukowym.

Wbrew pozorom przebiegnięcie 42 kilometrów z hakiem to nie aż taka wielka sztuka; dużo większą jest cieszyć się bieganiem przez 42 lata
Hiroaki Tanaka

SLOW JOGGING JAPAN ASSOCIATION

W Japonii aktywnie funkcjonuje pionierska gałąź Stowarzyszenia. Propagowana przez profesora Tanakę technika slow joggingu cieszy sie tam ogromną popularnością.

BYŁY NAJSZYBSZY MARATOŃCZYK ŚWIATA POLECA SLOW JOGGING

Morio Shigematsu to długodystansowiec urodzony w 1940 roku w Japonii. W 1965 roku wygrał Boston Marathon, a wkrótce potem ustanowił rekord świata w maratonie z czasem 2:12:00 na Polytechnic Marathon w 1965 roku. Teraz, w wieku 80 lat, jest szefem Japan Slow Jogging Association i uważa, że ​​to jest sport dla nas wszystkich, młodych i starych, sprawnych i w kiepskiej kondycji.

Noriko Sato:

Należy do organizacji Slow Jogging Japan oraz Slow Jogging International. Slow jogging zawsze był i będzie podstawą jej treningu. Pierwszy maraton przebiegła mając 22 lata, będąc studentką Uniwersytetu Fukuoka, a jej trenerem był prof. Tanaka. Czy biega slow, czy startuje w zawodach – jej technika jest taka sama. Będąc po trzydziestce wciąż przebiega maraton na poziomie czasu 2:40. Noriko i Kenta Sato w 2014 roku trafili do Księgi Rekordów Guinessa za uzyskanie najlepszego łącznego wyniku w maratonie przez małżeństwo. Suma ich czasów to 5 godzin 28 minut 23 sekundy.

SLOW JOGGING INTERNATIONAL ASSOCIATION

Międzynarodową gałęzią Stowarzyszenia opiekuje się Magdalena Jackowska – bliska współpracowniczka profesora Tanaki. Magdalena uczestniczy w certyfikacji polskich instruktorów slow joggingu.

Magdalena Jackowska:

Przypadkowe spotkanie z prof. Tanaką i Slow Joggingiem zmieniło jej życie. Tłumaczka książek prof. Tanaki, certyfikowana w Japonii instruktorka Slow Joggingu. Ukończyła 10 maratonów i ultramaraton – oczywiście w wersji „slow”. Regularnie przyjeżdża do Polski organizując treningi i eventy poświęcone bieganiu.
Najbliższa współpracowniczka prof. Tanaki i asystentka w Instytucie Fizjologii Sportu Uniwersytetu Fukuoka w Japonii. Instruktorka i współautorka książek o slow joggingu, który prywatnie zaprowadził ją na metę wielu maratonów i ultramaratonów od Australii po Kambodżę. Koordynatorka Slow Jogging International i (certyfikowany) doradca Japan Slow Jogging Association.

SLOW JOGGING GERMANY ASSOCIATION

W Europie, na terenie Niemiec, Austrii i Szwajcarii funkcjionuje również niemieckojęzyczna gałąź Stowarzyszenia.